O CMS’ach słów kilka

O CMS'ach słów kilka CodeTrip Łukasz Wcisło

Na początek krótki opis czym jest CMS. Z Angielskiego Content Management System czyli System Zarządzania Treścią. Jak sama nazwa wskazuje, strona która posiada swój CMS daje możliwość edycji różnego rodzaju treści takich jak np. zdjęcia, teksty lub logo.

A na co to komu ?

Kiedy tworzę witrynę internetową dla klienta, to aby mógł on coś w niej zmienić musi mieć przynajmniej podstawową wiedzę programistyczną, a potrzeba aktualizowania treści na stronie pojawia się bardzo często, i przeważnie każdy potrzebuje w mniejszym lub większym stopniu stronę na której będzie mógł samodzielnie zmieniać teksty, dodawać obrazy, wstawić nowe logo lub zmienić kolor linków itp. Dzięki możliwość edycji wybranych treści, nie musi uczyć się programowania żeby zmienić zdjęcie na swojej stronie 🙂

Edycja tych treści możliwa jest właśnie dzięki CMS. Klient ma dostęp do panelu w którym w prosty i intuicyjny sposób będzie mógł zmienić różne elementy. CMS’ów jest wiele. To który wybierzemy zależy od potrzeb i rodzaju naszej aplikacji.

O rodzajach stron internetowych przeczytasz TUTAJ.

Jednym z najpopularniejszych jest WordPress. System ten pierwotnie został stworzony jako platforma blogowa. Jednak z czasem ewoluował i stał się jednym z najbardziej powszechnych CMS’ów. Na WordPress’ie można stworzyć dosłownie każdy rodzaj witryny, od prostych stron wizytówek po bardziej rozbudowane strony firmowe w tym sklepy internetowe. Obecnie prawie połowa stron w sieci działa na WordPress’ie.

Headless CMS

Headless CMS czyli tzw. 'Bezgłowy CMS’ jest nowoczesnym i ciekawym rozwiązaniem technologicznym. Służy przy projektowaniu nowoczesnych interfejsów aplikacji webowych. Headless CMS może działać w oparciu o interfejs API lub aktualizacje w Git. Jest coraz bardziej doceniany przez programistów dzięki niezwykłej elastyczności w sposobie budowy systemu zarządzania treści od strony backendu. 

Nazwa wzięła się stąd że nasz CMS jest pozbawiony tej swojej „głowy”, czyli wizualnej warstwy prezentacji treści, czyli jej frontendu jak to ma miejsce np. w WordPress. Zamiast tego zarządzanie treścią odbywa się po backendowej stronie.

System ten w porównaniu do tradycyjnych CMS-ów wymaga określonej wiedzy programistycznej, oferując jednak możliwości wyboru niemal dowolnej technologii służącej do budowy nowoczesnych aplikacji webowych. Kluczową funkcją jest przechowywanie i dostarczanie treści do różnych miejsc. Dzięki temu, że nie ma określonej warstwy wizualnej, programiści mają dowolność w zakresie dobierania technologii frontowych.

Na dzień dzisiejszy do najpopularniejszych 'Bezgłowych CMS’ów’ należą takie jak np:

  • Netlify CMS
  • Strapi
  • Sanity
  • Contentfull
  • Prismic
  • Jeckyll Admin
  • Ghost

Potrzebujesz stronę internetową ?
Zapraszam do kontaktu !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *