JavaScript – Co potrafi ?

JavaScript CodeTrip Łukasz Wcisło

Na świecie coraz więcej mówi się o JavaScript’cie i coraz więcej osób decyduje się na naukę właśnie tego języka programowania. Dlatego pomyślałem żeby zebrać w całość informacje co właściwie możemy zrobić w tym języku.

Front-End.

Zacznijmy od podstaw. JavaScript został stworzony w 1996 roku. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło jednak należy pamiętać że w podstawowej formie JS służył do dodawania interaktywności na stronach internetowych, jako jedyny język programowania który możemy odpalić za pomocą przeglądarki. To właśnie dzięki niemu możemy manipulować naszym DOM (Document Object Model), dodawać i odejmować elementom klasy, dodawać animacje itp.

To wszystko jednak to bardzo mały ułamek pełnych możliwość jakie posiada JavaScript, ponieważ od czasu kiedy powstał ewoluował na tyle że możemy za jego pomocą tworzyć pełnoprawne aplikacje webowe. Front-end tych aplikacji posiada mnóstwo ciekawych rzeczy. Oczywiście każda taka duża aplikacja wykorzystuje jakiś framework JavaScript’owy jak np React, Vue czy Angular.

Back-End.

JavaScript sam w sobie jest językiem synchronicznym. W przeglądarce może on działać asynchronicznie dzięki stworzonemu przez Chrome silnikowi V8. Sam silnik napisany jest w języku C++. Tak naprawdę sama przeglądarka nawet nie zna kodu JavaScript. Tak więc JS działa w taki sposób że przeglądarka wysyła jego polecenia do silnika V8, który odczytuje a następnie odsyła właściwe polecenia, czyli mówi przeglądarce co trzeba zrobić.

W 2009 Ryan Dahl zaczął zastanawiać się jak można by rozwiązać niektóre problemy w aplikacjach backendowych takie jak np skalowalność czy blokada wejścia – wyjścia. Wpadł na rewolucyjny pomysł. Polegał on na tym żeby „wyciągnąć” silnik V8 z przeglądarki i wykorzystać go na setki innych sposobów. Ponieważ jest niesamowicie wydajny. Udało mu się stworzyć środowisko które wykorzystuje ten sam silnik co przeglądarka, ale działa już poza nią, i jest środowiskiem backendowym. Środowisko to nazywa się Node.js.

Node js

Node.js niewątpliwie posiada duży plus za jego asynchroniczne działanie w przeciwieństwie np. do języka PHP, który działa synchronicznie. Do czasu powstania Node’a wykorzystanie JavaScipt było możliwe tylko w przeglądarce, teraz natomiast dzięki możliwościom działania zarówno po stronie klienta jak i serwera można stworzyć całą w pełni działającą aplikacje w tym właśnie języku. Node.js niesamowicie się rozwija i korzystają z niego np. takie marki jak Netflix, Groupon, PayPal czy Uber.

Potrzebujesz stronę internetową ?
Zapraszam do kontaktu !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *